Branża turystyczna

Marketing w turystyce

Celem artykułu jest omówienie możliwości, jakie nowoczesny marketing stwarza branży turystycznej.

Marketing w turystyce to dzisiaj przede wszystkim ostra rywalizacja w Internecie o klienta, także zagranicznego.

Moda na wakacje w kraju.

Travel Trends Group podaje, że W 2017 roku Polacy odbyli prawie 46 milionów podróży krajowych – to w stosunku do roku 2016 wzrost o 5,5 procent. Łącznie na wakacje w kraju Polacy wydali w ubiegłym roku ponad 24 miliardy złotych. Na wzrost popularności wypoczynku w kraju wpływ ma wzrost zamożności Polaków, programy socjalne (500+) oraz brak stabilizacji politycznej w krajach, które były tradycyjnymi destynacjami jak Egipt czy Tunezja.

Turyści zagraniczni w Polsce w roku 2017

Ministerstwo Sportu i Turystyki na podstawie danych GUS szacuje liczbę zagranicznych turystów w 2017 na 18,3 mln. czyli o 4,6% więcej niż w roku 2016. Największa liczba przyjazdów turystów zagranicznych została odnotowana w województwach małopolskim i mazowieckim (po 3,2 mln), dolnośląskim (2,3 mln), zachodniopomorskim (2,0 mln) i pomorskim (1,8 mln). Przyjazdy do Polski według miesięcy nie były rozłożone równomiernie – najwięcej przyjazdów odnotowano w trzecim kwartale (31,1%), kiedy w Polsce przypada sezon turystyczny. Według miesięcy największa liczba przyjazdów miała miejsce w sierpniu (2,0 mln) i lipcu (1,9 mln). Największą grupę turystów według wieku stanowiły osoby od 25 do 54 lat (67,2%), natomiast najmniej liczną była grupa seniorów 65 lat i więcej (4,7%). Średnio pobyt w Polsce wynosił 6,2 noclegu (tyle samo co w 2016 r.)

Jak przyciągnąć gości z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Ukrainy lub Chin?

Z Ponad 17 milionów turystów zdecydowanie największą grupę stanowili goście z Niemiec. Przeciętne wydatki turystów poniesione na terenie Polski ukształtowały się na poziomie 476 USD na osobę (więcej o około 3,9% niż w roku 2016). Najwięcej pozostawiały w Polsce osoby wskazujące na przyjazdy w celach zdrowotnych (ok. 749 USD na osobę) oraz turyści z krajów zamorskich (1 436 USD).
Warto jednak zauważyć, że to nie goście z Niemiec, ale mieszkańcy Chin przeciętnie wydają w Polsce najwięcej; ponad 7800 złotych, drudzy na liście to turyści ze Stanów Zjednoczonych, którzy wydają około 5.600 złotych, trzecia jest Finlandia. Na końcu są Czesi i Słowacy.
Naszym klientom oferujemy opracowanie i wdrożenie całościowej strategii przyciągnięcia polskich i zagranicznych turystów. Od badań rynku poprzez budowę i optymalizację witryny, kampanie promocyjne aż do dokładnego mierzenia zwrotu z inwestycji w marketing.

Nasze doświadczenie

Nasi eksperci od blisko dekady współpracują z firmami z branży turystycznej ze Skandynawii, Polski i Wielkiej Brytanii. Pracowaliśmy zarówno z rządowymi i samorządowymi organizacjami turystycznymi, jak i hotelami oraz ośrodkami promocji poszczególnych regionów.

Targi branży turystycznej

Targi branżowe są ważnymi wydarzeniami dla firm z sektora dającymi okazję do prezentowania oferty potencjalnym partnerom i klientom. Jednocześnie udział w targach, zwłaszcza zagranicznych wiąże się ze znacznymi kosztami. Od blisko dziesięciu lat pomagamy naszym partnerom w maksymalizować zwrot z inwestycji w udział w targach. Nowoczesne technologie pozwalają nam na wsparcie klientów na targach krajowych i zagranicznych.

Kampanie w Google dla sektora turystycznego

Wyszukiwarka Google jest jednym z najpopularniejszych narzędzi, przy pomocy których polscy i zagraniczni turyści wyszukują ofert. W niemieckim Google zapytania o wypoczynek nad polskim wybrzeżem Bałtyku pojawiają się tysiące razy w miesiącu.

reklama hotelu w internecie w niemczech

Naszym klientom oferujemy dedykowane kampanie kierowane do klientów w Polsce i za granicą. Kampanie mogą być prowadzone stale lub sezonowo zależnie od charakteru oferty. Więcej informacji o kampaniach w google mogą Państwo odnaleźć tutaj https://www.berryfish.com/reklama-w-internecie/

Facebook dla hotelu. Social media dla hotelarstwa

Przemyślana obecność w mediach społecznościowych ma kapitalne znaczenie dla branży turystycznej. Śmiało można powiedzieć, że nowoczesny marketing w turystyce musi uwzględniać strategię obecności na Facebooku, Instagramie, TripAdvisor i YouTube. Media społecznościowe odgrywają bardzo ważną rolę w podejmowaniu decyzji o zakupie usług turystycznych. Klienci przywiązują znaczną wagę do rekomendacji i poleceń na Facebooku i innych mediach. Jeżeli obecność hotelu na Facebooku ma przynieść firmie wymierne korzyści, musi wyjść poza standardowe „dodawanie postów”. Facebook umożliwia budowanie kampanii reklamowych precyzyjnie kierowanych do odbiorców o określonej demografii (wiek, płeć, język, lokalizacja) oraz zainteresowaniach. Na Facebooku można także prowadzić tzw. kampanie remarketingu. Polegają one na emitowaniu reklam osobom, które odwiedziły witrynę hotelu, ale nie dokończyły procesu rezerwacji. Remarketing na Facebooku może być także doskonałym narzędziem do przypominania o ofercie hotelu osobom, które skorzystały z Państwa gościny np. w poprzednim sezonie.
Z przyjemnością wesprzemy Państwa w następujących obszarach;

  • Analiza grup Państwa odbiorców – demografii i zainteresowań. Ta analiza jest podstawa budowy kampanii
  • Tworzenie grafik i banerów na potrzeby kampanii na Facebooku
  • Konfiguracja profesjonalnego konta reklamowego na Facebooku i Pixela Facebooka
  • Prowadzenie kampanii sprzedażowych i budujących pozycja Państwa marki – w Polsce i za granicą.
  • Prowadzenie kampanii na Instagramie
  • Pełne raportowanie zwrotu z inwestycji w kampanie na Facebooku

E-mail marketing – trzy powody, dla których marketing mix w turystyce powinien go uwzględniać

W 2017 roku portal Trivago opublikował raport, z którego wynika, że każdy zainwestowany w e-mail marketing funt, przynosi około 30 funtów zwrotu z inwestycji. Trivago szacuje też, że skuteczność (tzw. odsetek konwersji) w przypadku kampanii e-mail marketingu w sektorze turystycznym jest trzykrotnie większy niż w przypadku inwestycji w media społecznościowe. Jakie są trzy główne powody, dla których Państwa hotel powinien inwestować w e-mail marketing?

1) Budowanie relacji z gośćmi

E-mail marketing oferuje Państwu unikalna szansę na spersonalizowanie obsługi gości i budowanie wizerunku marki. Profesjonalna kampania email marketingu zaczyna się już w dokonania rezerwacji i buduje Wasze relacje długo po tym, jak gość zakończy pobyt w Państwa hotelu.
Zacznijmy od e-maili wysyłanych po dokonaniu rezerwacji. Czy Państwa hotel wysyła gościom automatyczne potwierdzenia rezerwacji? To zdecydowanie za mało. Czas pomiędzy dokonaniem rezerwacji a przybyciem gości to kluczowy okres dla budowania wizerunku i sprzedaży dodatkowych usług. Dobrym pomysłem może być wysłanie gościom informacji o dodatkowych usługach, menu, lokalnej komunikacji itd.

2) Zwiększenie zasięgu marki Państwa hotelu

Każdy wysłany e-mail jest okazją do promocji Państwa profili w mediach społecznościowych i zwiększenia liczby osób wchodzących z nimi w interakcję. Proponujemy zacząć od e-maila wysyłanego do gościa przed przyjazdem. W tym mailu możecie zachęcić do polubienia i śledzenia Waszych profili.

3) Poznanie opinii klientów

Prowadzone w USA badani wskazują na to, że 70% klientów preferuje otrzymywanie komunikacji marketingowej w formie e-maili. Szczere i konstruktywne opinie od klientów są bezcenne, jeżeli chodzi o poprawę jakości obsługi. Warto rozważyć wysyłanie gościom podziękowania za pobyt i prośby o ocenę poszczególnych aspektów ich pobytu. W nagrodę za wypełnienie krótkiej ankiety można rozważyć zaoferowanie zniżki na następny pobyt. Sprawna kampania e-mail marketingu może prowadzić do ponownej sprzedaży i rekomendacji Państwa usług nowym klientom.

Kampanie Public Relations za granicą

Jesteśmy jedna z niewielu firm w Polsce oferujących obsługę kampanii Public Relations w Skandynawii u Wielkiej Brytanii. Systematyczne budowanie wizerunku marki przy pomocy publikacji prasowych powinno być nieodłącznym elementem nowoczesnej strategii internetowej. Publikacje prasowe są także liczącym się sygnałem dla wyszukiwarek internetowych. Oferujemy współpracę w opracowaniu i realizacji strategii PR na rynku Zjednoczonego Królestwa i Skandynawii.

Dlaczego uważamy, że nasza oferta dla polskiej branży turystycznej jest unikalna?

Jako jedna z niewielu agencji obecnych w Polsce posiadamy rzeczywiste doświadczenie w pracy dla firm z sektora turystyki w na wymagających rynkach Wielkiej Brytanii i Skandynawii. Nasz zespół to eksperci z praktyczną wiedzą o funkcjonowaniu trudnych i wymagających rynków. Zdobyte tam doświadczenie, techniki i pomysły możemy zastosować na polskim rynku. Pomożemy Państwu w zdobyciu zarówno polskich jak i zagranicznych klientów.

Ostatnie Projekty